Vlna

Vlna je materiál s vysokou savostí a dobrou tepelnou izolací.

Vlna se vyznačuje vysokou savostí (dokáže absorbovat /nasáknout/ až 33% vlhkosti a člověk se stále necítí zpocený) a elasticitou (téměř se na ní netvoří ohyby). Vlna je také velmi dobrým tepelným izolátorem (dokáže udržet teplo a zároveň chladit). To se projevuje především v momentě, kdy je člověk zmrzlý a potřebuje se rychle zahřát. u většiny materiálů chvíli trvá než člověk ucítí teplo, vlna však dokáže hřejivé teplo poskytnout okamžitě. Tato vlasnost je způsobena strukturou jednotlivých vláken, mezi kterými se nacházejí drobné vzduchové kapsy, které dokonale izolují a v případě potřeby udržují pocit tepla.

Vlnu můžeme podle srtsti různých typů ovcí rozdělit na několik druhů:

  • Jehněčí vlna – získává se z prvního stříhání jehňat, vlna je tvořena mimořádně jemnými a měkkými vlákny.
  • Čistá vlna – získává se stříháním živých ovcí.
  • Vlna merino – vlna té nejvyšší kvality, která se získává z ovcí merino. Vlna je velmi kadeřavá a je tvořena jemnými a měkkými vlákny.

Díky svým vlastnostem se vlna často používá v moderním funkčním prádle. Její nejvýhodnější použití se pohybuje v teplotním rozmezí +10 až -20°C, což je však poněkud omezující ve srovnání s čistě syntetickými úplety, které dokáží vyhovět v širším tepelném rozpětí.

Nevýhodu použití vlny představují její vyšší nároky na praní a údržbu. Vlna vyžaduje zvláštní prací prostředky, nejlépe ruční praní při nízké teplotě. Nesprávné praní může způsobovat zkracování vlny a vlákna pak mají tendenci splétat se dohromady.